Nezvladatelné chuťě na sladké jsou bezpochyby vinou špatně vyváženého jídelníčku. Ovšem dosáhnout perfektně vyváženého jídelníčku není vůbec jednoduché. Chuť na sladké se tak prostě občas dostaví. Dopřát si něco „dobrého“ je navíc také otázkou motivace. Pokud nám jde o zdravý životní styl, nebo o redukční dietu je důležité setrvat a i v tom nám může pomoct nějaká ta dobrota. Samozřejmě nemluvím o krabici donutů ke svačině, ale ráda bych vám představila několik tipů, které mně osobně pomáhají zahnat chuť na sladké a to bez výčitek.

OVOCE ANO, NEBO NE?

Je obrovská škoda, že se ovoce při dietě kvůli velkému obsahu sacharidů upozaďuje. Přitom se jedná o nejpřirozenější variantu mlsání. Ovoce navíc obsahuje spoustu vitamínů, tříslovin a dalších tělu prospěšných látek.

Všeobecně se doporučuje jíst ovoce do třetí hodiny odpoledne. Vždy je ale zásadní váš konkrétní režim. Já například chodím spát kolem půlnoci a do tří hodin si obvykle po ovoci ani nevzdechnu, proto jsem si tenhle ovocný termín prodloužila na pátou hodinu a tak mi to vyhovuje. Ani po páté se ale nedržím zpátky.

Pokud mám opravdu na něco chuť a vím, že mi například mandarinka bude stačit, místo toho, abych se pustila do hromady sušenek, je mandarinka vždycky správnou volbou.

BÍLÝ JOGURT A ODTUČNĚNÝ TVAROH LAHODNĚ

Dobrota, která mě zachraňuje nejčastěji jsou různé kombinace odtučněného tvarohu, nebo bílého jogurtu s dalšími přísadami. Tady záleží na vašich preferencích a na tom, na co máte zrovna chuť.

Jako milovník čokolády si do jogurtu, nebo tvarohu například nastrouhám jednu kostičku kvalitní minimálně 80% čokolády. Výběr kvalitní čokolády je tady zásadní, její chuť totiž vydrží dlouho v ústech a vy si tak tuhle lahůdku můžete užít opravdu dlouho.

Smícháním lžičky medu a jogurtu získáte domácí řecký jogurt. Med sice obsahuje velké množství sacharidů, ale obsahuje také vitamíny a prospívá zažívání. Byla by škoda ho během diety vyřadit, rozhodně totiž patří do zdravé stravy a navíc lahodně chutná.

Annieseats on VisualHunt

 

Jako další časté dochucovadlo často sáhnu po proteinovém nápoji v prášku. Nejen, že získám bonusovou dávku bílkovin, ale proteinové nápoje bývají velice sladké a příjmně ochucené. Lze je zakoupit v neskutečném množství příchutí od klasické vanilky a čokolády přes ovocné chutě až po příchuť kávy či marshmallow. Se zvyšující se oblibou proteinových diet se možnost výběru ještě znásobila.

Právě proteinové, nebo chceteli keto diety mají často ve své nabídce také širokou škálu samostatných dochucovadel ve formě prášků a i těmi můžete dochutit jogurt nebo tvaroh.

NÁPOJE

„Fuj, to je se sladidlem!“ Tuhle větu jsem se během diety odnaučila velice rychle. O škodlivosti konkrétních sladidel bychom mohli polemizovat klidně i v celém dalším článku, ale sama se spokojím s výrokem, že se prostě nic nemá přehánět. O sladidlech mluvím proto, že jedním z mých favoritů na zahnání chutí jsou no calories nápoje.

Chuť některých z nich je skutečně lahodná. Mezi moje favority patří Pepsi Wild Cherry a Lime, u kterých díky ovocné příchuti sladidlo vůbec nevnímám a opravdu si užívám chuť. Coca-cola Zero je oproti tomu o něco více trpká a nepůsobí tak sladce. Freeway Cola Zero je nejlevnější variantou ze zmíněných nápojů, ale její chuť také není vůbec špatná.

 

Nemyslím, že by takové nápoje měly kromě samotné chuti nějakou přidanou hodnotu a tak se po nich snažím sáhnout spíše vyjímečně.

DOPLŇKY STRAVY A DALŠÍ TIPY

Během cesty za lepší postavou jsem měla možnost vyzkoušet také produkty zaměřující se na nízkokalorické diety. Produkty z řad ketodiet a proteinových nápojů. Ty mají ve svém sortimentu mnoho dobrot, které vám mohou pomoct překonat chuť na sladké a přitom jsou nízkokalorické. Díky umělým sladidlům vám nezvýší glykemický index a tak jsou i snadněji stravitelné.

Vždy ale nemusí obsahovat sladidla. Například produkty Fit-day si zakládají na produktech bez přidaného cukru. Obsahují sušené ovoce a jejich chuť je tak daleko přirozenější a produkty zdravější.

Konkrétní produkty, které můžete pořídit v rámci proteinových diet mohou být různé ochucené kaše, palačinky, tyčinky, muffiny, croissanty a samozřejmě širokou škálu proteinových koktejlů.

Photo on Visualhunt

Jinou bílkovinovou dobrotou je Šmakoun. Je tolik oblíbený zejména proto, že neobsahuje téměř žádný cukr, tuk, cholesterol ani lepek a jeho kalorická hodnota je nízká. Můj favorit je Šmakoun švestka a skořice. Tahle kombinace je velice lahodná.

Na závěr doporučuji si na všechny výše zmíněné tipy hlavně udělat čas. Pokud je zhltnete během pár vteřin, těžko splní svůj účel. Vychutnejte si každé sousto, ať si prožitek z jídla co nejvíce prodloužíte a užijete. 🙂

 

A jaké jsou vaše tipy na zdravé či dietní mlsání?

Vaše Mesha ❤

 

 

Doporučené články

0 0 hodnocení
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
TADY JE PROSTOR PRO VÁŠ KOMENTÁŘ.x
%d bloggers like this: